Історія кафедри загальної фізики, як історія Вінницького національного технічного університету, динамічна і насичена різноманітними подіями. Вона складається з цілого ряду етапів, пов’язаних, як правило, з науковими напрямами, які розвивались на кафедрі у той чи інший період.
Історія кафедри починається з 1960 року, яка мала назву "Кафедра загальнонаукових дисциплін" як структурний підрозділ Вінницького загально- технічного факультету Київського технологічного інституту харчової промисловості. Першим завідувачем кафедри був доцент Юрковський Ігор Сергійович. З вересня 1965 року на кафедру приходить досвідчений педагог Резник С.І., який підсилив методичну роботу кафедри.
З 1965 року кафедра змінила назву на кафедру вищої математики та фізики.
У 1966 році на кафедрі почала виконуватися перша науково-дослідна робота „Розрахунок, конструювання та виготовлення універсальної магнітної установки” (наук. керівник – ст. викл. Тхорівський А. М.).
У 1966 році кафедра трансформувалася у самостійну кафедру фізики як структурний підрозділ Вінницького загально-технічного факультету Київського ордена Леніна політехнічного інституту. Завідувачем кафедри був призначений ст. викл. Тхорівський Адольф Максимович. Він один з перших викладачів стояв у витоків створення ВПІ. Неодноразово був відзначений як кращий лектор інституту.
З 1967 року загально-технічний факультет змінює місце розташування і знаходився там, де нині Вінницький торговельно-економічний інститут. Кафедру фізики очолює талановитий вчений, доцент Бунтар Олександр Григорович, який працює у напрямку дослідження розсіювання рентгенівських променів і електронів анізотропними системами, дослідження природи міжатомної взаємодії та її зв’язку з фізичними властивостями твердих тіл, вивчення механізмів плавлення і кристалізації; дослідження мікроструктури рідких металів і сплавів, а також фізичних властивостей надпровідних кристалів фулеріду.
У цей період активізувалася наукова та методична робота кафедри. Багато уваги було приділено розвитку навчально-лабораторної бази кафедри. Було створено сучасні фізичні лабораторії, зала для лекційних демонстрацій, впроваджувалися нові технології навчання, було розроблено навчально-методичний комплекс по забезпеченню курсу фізики.
У цей період кафедра фізики приділяла значну увагу координуванню навчально-методичної роботи відповідних кафедр Вузів Подільського регіону у ролі опорної кафедри. Проведено значну кількість показових лекційних, практичних та лабораторних занять досвідченими професорами, доцентами та іншими педагогічними працівниками, що сприяло обміну досвідом та підвищення якості викладання фізики.
У 1974 році на кафедру приходить талановитий лектор Авдєєв Сергій Григорович. Безпосередньо за його участю було створено багато лабораторних робіт, які стали основною складовою таких навчальних лабораторій, як: „Ядерна фізика”, „Фізика твердого тіла”, „Молекулярна фізика”. До речі, ці лабораторні роботи використовуються і сьогодні у навчальному процесі та являються актуальними. До виготовлення лабораторних стендів активно залучалися студенти. З 1975 року починає працювати на посаді старшого викладача кафедри Борисенко Володимир Данилович, який у грудні цього ж року був переведений на щойно організований інженерно-будівельний факультет для організації учбового процесу спеціальних дисциплін спеціалізації „Металеві конструкції”. Також у цей період на кафедру приходять чудові лектори Черниш Володимир Валентинович та Бурдейний Володимир Мефодійович. Завдяки їхнім зусиллям було організовано науково-технічні конференції для молодих вчених. У цей час значно зміцнюється науковий потенціал кафедри.
Слід відзначити, що у цей час тільки на кафедрі фізики виконувалися шість науково-дослідних робіт:
- – “Електронографічне дослідження структури тонких плівок відповідно до режимів напилення” (наук. керівник - доц. Бунтар А. Г., відп. вик. – ст. викл. Тхорівський А. М.)
- – “Електронографічне дослідження кінетики процесів плавлення і кристалізації (наук. керівник - доц. Бунтар А. Г., відп. вик. – ст. викл. Крупельницький В. А.)
- – “Вивчення фізичних властивостей і структури дифузійних покрить (наук. керівник - доц. Бунтар А. Г., відп. вик. – асист. Резнік С. І.)
- – “Рентгеноспектральні дослідження енергетичного спектра електронів в тонких плівках” (наук. керівник доц. О. Г. Бунтар, відп вик. – асист. Таченко Н. М., Смішко Л. Г.)
- – “Вивчення впливу магнітного поля на процеси утворення накипу (відп. вик. – ст. викл. Страшевський Є. Л.)
- – “Дослідження кінетичних властивостей рідких металів і напівпровідників” (відп. вик. – асист. Корсунський О. М.)