Кафедра ЕСЕЕМ входить до складу факультету електроенергетики та електромеханіки Вінницького національного технічного університету.
Кафедра була створена як кафедра «Електропостачання промислових підприємств, міст і сільського господарства» в 1970 році. Це була перша профільна кафедра на енергетичному факультеті. За період з 1971 року колективом кафедри було підготовлено понад 5000 фахівців для народного господарства та понад 500 – для зарубіжних країн. Фахівці, які здійснювали навчання на кафедрі, мають багатопрофільну підготовку, завдяки цьому успішно працюють в проектних, монтажних, експлуатаційних підрозділах підприємств та організацій.
Кафедра ЕСЕЕМ забезпечує підготовку бакалаврів та магістрів за спеціальністю 141 – «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка». Їх підготовка здійснюється за двома спеціалізаціями: «Електротехнічні системи електроспоживання» та «Енергетичний менеджмент».
Навчання студентів на кафедрі проводиться із застосуванням сучасних методичних розробок, спеціалізованих лабораторних стендів, новітніх інформаційних та мультимедійних технологій, прикладних програмних комплексів, що дає змогу підвищити якість практичної підготовки випускників кафедри.
Усі лабораторії оснащено сучасними технічними засобами та ПЕОМ, стендами для проведення досліджень, контрольно-вимірювальною технікою. Лабораторії постійно оновлюються сучасним обладнанням та стендами.
Під час навчання студенти залучаються до наукової роботи. Щороку на кафедрі проводиться студентська науково-технічна конференція. Випускники, які мають успіхи в науковій роботі, можуть продовжити навчання в аспірантурі і отримати науковий ступінь.
Основні наукові напрями діяльності кафедри: компенсація реактивної потужності; оптимізація і керування якістю електричної енергії; керування та нормалізація електроспоживання, енергозбереження.
Фахівці спеціалізації «Електротехнічні системи електроспоживання» можуть працювати на інженерних і керівних посадах, в виробничих, проектних та дослідницьких підрозділах підприємств будь-якого профілю, а також в організаціях та фірмах на посадах, що вимагають спеціальної освіти.
Рівень професійної підготовки дозволяє займати посади, в компетенцію яких входить вирішення таких завдань: проектування електропостачання та електротехнологічних процесів промислових підприємств з врахуванням енергозбереження, ергономіки та екологічної безпеки; експлуатація електроустановок цехів та підприємств; автоматизація управління енергогосподарством та технологічними процесами виробництв; організація енергослужб, дільниць, цехів та підприємств, керівництво експлуатаційними, виробничо-монтажними та виробничо-налагоджувальними підрозділами.
Фахівці спеціалізації «Енергетичний менеджмент» отримують базову інженерну освіту з електроенергетики, електромеханіки, теплоенергетики, а також ґрунтовну економічну підготовку.
Найважливіші напрямки діяльності енергоменеджерів це: участь у виробничо-технологічній та організаційно-управлінській діяльності в області ефективної експлуатації, інспекції, аудиту систем споживання та виробництва енергії, управління енергетичними проектами, розробка та впровадження регіональних, галузевих та місцевих енергозберігаючих програм; участь у проектній та науково-дослідній роботі в області розробки, створення, модернізації та впровадження енергоефективних об’єктів, систем, устаткування, енергозберігаючих технологій, розробці методів та засобів планування, контролю та обліку споживання енергії.
Енергоменеджери будуть організовувати роботу енергетичних підприємств, а також працювати в енергопостачальних організаціях («Обленерго», «РЕМи»), різних виробничих, проектних і дослідних установах та фірмах енергетичного профілю, що вимагають спеціальної освіти.
Кафедра підтримує тісні зв'язки з багатьма провідними науковими і навчальними закладами різних країн, виконує спільні проекти з рядом кафедр інших університетів і наукових організацій України, в тому числі, з Національним технічним університетом України “КПІ”, Інститутом електродинаміки НАН України, національним університетом “Львівська політехніка”, Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу, Луцьким національним технічним університетом, Кременчуцьким національним технічним університетом імені Михайла Остроградського.
Студенти та викладачі кафедри приймають активну участь у художній самодіяльності, конкурсах, спортивних заходах, суспільно корисній праці факультету та університету, допомагають студентам І курсу в адаптації до умов навчання в вищих навчальних закладах, займаються благодійністю.